Suderland
Encyklopedia Wyznań - Wersja do druku

+- Suderland (https://suderland.pl/forum)
+-- Dział: Codzienności kulturalne i społeczne (https://suderland.pl/forum/forumdisplay.php?fid=51)
+--- Dział: Sztuka i Kultura (https://suderland.pl/forum/forumdisplay.php?fid=61)
+---- Dział: Encyklopedie Suderlandu (https://suderland.pl/forum/forumdisplay.php?fid=118)
+---- Wątek: Encyklopedia Wyznań (/showthread.php?tid=4717)

Strony: 1 2 3 4 5 6


Encyklopedia Wyznań - Diana Marks - 09-10-2024

Sam tytuł tego zbioru może nie jest zbyt adekwatny, ale i tak encyklopedia w gotowej formie powinna postać, aby młodzi i zagranica znali historię Suderlandu. Ale przechodząc do tematy. Moda na encyklopedie zawsze będzie to i powstała takowa o Wyznaniach w Suderlandzie. W zbiorze będą wszystkie opisane wyznania, które zostały wymienione przez burmistrzów i SAN w swoich opisach i badaniach. Dane z Encyklopedii będą na podstawie spisu z 2024 roku. Każde Wyzwanie będzie podziale na rozdziały w następujący sposób:

- Podstawowe informacje
- Historia Wyznania na terenach Suderlandu
- Historia Wyznania z nieistniejącej Rzeczywistości (Jeśli takowa została stworzona) 
- Dogmaty 
- Występowanie 

Oczywiście poza tekstem będą, diagramy i zdjęcia. Najważniejszy i ostatni rozdział każdego wyznania ,, Występowania’’ będzie zakończone mapą całego kraju z podziałem na % ilość występowania danego wyznania. Dla formalności również będzie opis Deizmu i Ateizmu z zasięgiem.  




RE: Encyklopedia Wyznań - Diana Marks - 10-10-2024

[Obrazek: DabQ0Be.png]

Narodowy Kościół Suderladzki
[Obrazek: rs9B9yL.png]
Data Powstania - Dokładna data nie jest znana, idee pochodzą jeszcze sprzed 2016. 
Liczba wiernych - 4013195 (2024)
Liczba istot Boskich - Jedna (Monoteizm)
Dogmaty - Nigdy nie do końca sprecyzowane. Podobne do Katolicyzmu, ale są również takie elementy jak: dwoistość duszy ludzkiej: mikronacyjnego awatara i realnego człowieka, który nim kieruje
Klasyfikacja religii - Chrześcijaństwo -> Katolicyzm -> Rotrio-Katolicyzm
Odniesienie do nieistniejącej rzeczywistości - Holenderski Kościół Reformowany, Anglikanizm i Katolicyzm
Miejsca gdzie wiara dominuje - Hrabstwo Alacutro, Hrabstwo Sefez i Okręg Deliladzki
Symbole - https://i.imgur.com/rs9B9yL.png


RE: Encyklopedia Wyznań - Diana Marks - 10-10-2024

[Obrazek: bpNTPOG.png]

Dokładny początek Narodowego Kościoła Suderladzkiego nie jest znany. Pierwsze wzmianki o nim wywodzą się z dzieł naukowych Ryszarda Maja, który wzorował go na dwóch wątkach. Pierwszy to tajemne świątynie opisywane przez niejakiego Henryka Wespucciego, drugie natomiast to działanie Holenderskiego Kościoła Reformowanego z RPA z nieistniejącej rzeczywistości. W 2018 Fryderyk Marks próbował stworzyć założenia pod NKS, ale potem zniknął. W tym samym czasie Patriarcha Kościoła Ekumenicznego Severino Castiglioni zaproponował stworzenie NKS, który mocno był związany z Rotrią. Finalnie temat upadł, choć wszyscy zgodnie stwierdzili, że NKS to odłam Chrześcijaństwa i się wywodzi najpierw od Katolicyzmu, a potem od Rotrio-Katolicyzmu i wyróżnia się tym, że występuje tylko na wyspach Suderlandu.


RE: Encyklopedia Wyznań - Diana Marks - 10-10-2024

[Obrazek: u1uakqf.png]

Narodowy Kościół Suderladzkiej to odłam najpopularniejsze wiary w historii świata, Chrześcijaństwa. Następnie Chrześjijaństwo na skutek schizmy wschodnie z 1054 rozpadło się na Zachodnie (Rzymski Katolicyzm) oraz Wschodnie (Prawosławie). Potem już były kolejne podziały, głównie na zachodzie. Z tego też powstał Protestantyzm, Kalwiznim i potem Holederskie Kościół Reformowany z którego pochodzi część założeń NKS. Ciekawe jest to, że HKR w 2004 połączył z innymi Kościoła w Holandii i jedyne miejsce gdzie jeszcze się liczy to RPA. W Afryce, do NKR należą Afrykanerzy.

NGK ma ustrój prezbiteriański z władzą podzieloną między synody, prezbiterium i rady kościelne. Rady kościelne zarządzają zborami lokalnymi. Kościoły lokalne są geograficznie zorganizowane w 146 prezbiteriów („pierścieni”), które są dalej zorganizowane w synody. Co cztery lata 10 synodów spotyka się jako Synod Generalny. Biuro Synodu Generalnego znajduje się w Pretorii, w prowincji Gauteng.

Poszczególne rady kościelne mogą same decydować, w jaki sposób określone, aktualne kwestie, które nie są uregulowane w sześciu oficjalnie przyjętych wyznaniach wiary, zostaną załatwione w obrębie kongregacji. Może to prowadzić do bardzo zróżnicowanych podejść między zborami do takich kwestii, jak małżeństwo, hazard, seksualność, grzechy w ogóle, kwestie społeczne itp. Zarówno Synod Generalny, jak i synody regionalne mogą wydać oficjalne oświadczenie w niektórych kwestiach, które są szeroko przestrzegane przez lokalne rady kościelne. Między synodami mogą występować wyraźne różnice w kwestiach społecznych.Gdy kwestia budzi szerokie spektrum opinii, synody i Synod Generalny publikują „dokumenty do dyskusji”, które mają na celu skierowanie opinii kongregacji w pewnym kierunku.

Tyle za założeń, a ile z nich zawarto w NKS, nie wiadomo.


RE: Encyklopedia Wyznań - Diana Marks - 10-10-2024

[Obrazek: 0vrx3qu.png]

Poza oczywiście wiarą w Monoteizm (wiara w istnienie tylko jednego Boga i w przeciwieństwie do henoteizmu wykluczająca istnienie jakichkolwiek innych istot boskich. Przeciwieństwem monoteizmu jest politeizm), jest również wiara w Trójcę Świętą (NKS nie jest antytrynitarny). Na wpływ wiary miały również filozofia grecka, rzymska oraz Judaizm. Trzema osobami boskimi jest Bóg Ojciec, SYn Boży i Duch Święty. W przeciwieństwie do Katolicyzmu nie ma jednego silnego zwierzchnika w postaci Papieża, który jest nieomylny. Założenia również NKS to Na pierwszym miejscu znalazła się wiara w dwoistość duszy ludzkiej: mikronacyjnego awatara i realnego człowieka, który nim kieruje. Z zasadą tą związane było przekazanie, aby cały czas dążyć do separacji dwóch form; tylko w ten sposób można było osiągnąć oświecenie i spokój. Były również założenia trochę ,,niepoważny’’ dogmatów, ale nigdy one nie zostały opisane.

Wiata tak naprawdę nigdy nie została spisana, a próby jej stworzenia nie zostały zakończone.


RE: Encyklopedia Wyznań - Diana Marks - 10-10-2024

[Obrazek: vWS26tN.png]

Występowanie na terenach wiejskich - 2755494 osób (33,220 %) (2024)
Występowanie na terenach miejskich - 1257701 osób (25,105 %) (2024)
Łącznie występowanie na terenach całego kraju - 4013195 osób (30,165 %) (2024)
Największa występowalność - Zachodnia i centralna część kraju 
Najmniejsza występowalność - Wyspy Ellador

NKS jest najbardziej liczną wiarą na terenach Suderlandu. Należy do niej 30 % mieszkańców. Najwięcej z nich zlokalizowanych jest w zachodniej części wyspy. Większy udział jest na terenach wiejskich niż miejskich. W samej stolicy prawie połowa mieszkańców wyznaje NKS. Na północnych terenach NKS jest w mniejszości, natomiast na wyspach Ellador liczba wiernych jest minimalna.

[Obrazek: 62uTbnG.png]



RE: Encyklopedia Wyznań - Diana Marks - 11-10-2024

[Obrazek: DabQ0Be.png]

Rotrio-Katolicyzm

Data Powstania - 28 czerwca 2007
Liczba wiernych - 3405524 (2024)
Liczba istot Boskich - Jedna (Monoteizm)
Dogmaty - Takie same jak w Katolicyzmie, Rotrio-Katolicyzm służy tylko i wyłącznie odwzorowaniu hierarchii oraz klimatu Kościoła katolickiego w mikroświecie
Klasyfikacja religii - Chrześcijaństwo -> Katolicyzm
Odniesienie do nieistniejącej rzeczywistości - Katolicyzm
Miejsca gdzie wiara dominuje - Hrabstwo Bradburg
Symbole - Takie jak w Katolicyzmie + Symbole Rotrii  https://static.wikia.nocookie.net/micropedia/images/6/6c/Flagakp6.png/revision/latest/scale-to-width/360?cb=20081023051126


RE: Encyklopedia Wyznań - Diana Marks - 11-10-2024

[Obrazek: bpNTPOG.png]

Historia Kościoła zwanego również Katolicyzmem Rotryjskim oraz Kościołem Rotrii sięga 28 czerwca 2007, kiedy powstało Pierwsze Państwo Kościele. Nie trwało one długo, bo zakończyło swoją działalność w 28 listopada 2007 roku. II Państwo Kościelne powstało 15 marca 2008 i właśnie wtedy dnia 14 czerwca 2008 Patriarcha Klemens II wydał Bullę Unam Sanctam Ecclesia Catholica Rotriana, która zmieniła nazwę Wspólnoty na Kościół Rotrio-Katolicki. Głową Rotrio-Katolicyzmu jest Patriarcha. Siedzibą Głowy Kościoła jest Państwa Kościelne Rotria. II Państwo trwało do 2014, potem Wielka Schizma, a w 10 lipca 2015 powstało III Państwo Kościelne. Niestety ostatnio nie ma posłuchu na temat Rotrii. Badania w Suderlandzie na temat przynależności do Kościoła Rotryjskiego zaczęły się w 2017, wtedy też podpisano konkordat z Państwem Kościelnym. Po 2 latach został przerwany na skutek sporów ówczesnych władz z Patriarchatem. W 2018 były plany dołączenia NKS pod Parasol Rotrii, ale nie zostały one wprowadzone. Ostatecznie pomimo tego, co 4 mieszkaniec kraju wchodzi w skład Kościoła Rotryjskiego.


RE: Encyklopedia Wyznań - Diana Marks - 11-10-2024

[Obrazek: u1uakqf.png]

Kościół Rotryjski to Katolicyzm, wywodzący się z Chrześcijaństwa. Dokładny opis będzie Katolicyzmu będzie w rozdziale o nim samym, gdyż Kościół Rotryjski służy tylko i wyłącznie odwzorowaniu hierarchii oraz klimatu Kościoła katolickiego w mikroświecie. Nie prowadzi żadnych działań ewangelizacyjnych.
Główna różnica to fakt, że Stolica Apostolska jest w Rotrii a nie w Rzymie, a głową Kościoła nie jest Papież, a Patriarcha (choć Papież do 2006 posiadali tytuł Patriarchy Zachodu)

Poczet Patriarchów - https://vonthorn.sarmacja.org/galeria/archive/rotria/1_10_poczet-patriarchow.html


RE: Encyklopedia Wyznań - Diana Marks - 11-10-2024

[Obrazek: 0vrx3qu.png]

Kościół Rotryjski to Katolicyzm, wywodzący się z Chrześcijaństwa. Dokładny opis Dogmatów będzie w Katolicyzmie, gdyż Kościół Rotryjski służy tylko i wyłącznie odwzorowaniu hierarchii oraz klimatu Kościoła katolickiego w mikroświecie. Nie prowadzi żadnych działań ewangelizacyjnych.