09-10-2024, 08:02
Szanowni Obywatele oraz Senatorowie. Składam drugi projekt nowej ustawy w III Republice Suderlandu. Dotyczy on Ordynacji wyborczej.
Celem tej ustawy jest spełnienie przepisów końcowych Konstytucji Republiki Suderlandu z 19 września 2024 roku. Mam nadzieję, że odbędzie się szeroko dyskusja, zwłaszcza jeśli chodzi o metodę liczenia mandatów oraz rozbudowę rozdziału związanego z referendami.
Z poważaniem,
Senator Diana Marks
Celem tej ustawy jest spełnienie przepisów końcowych Konstytucji Republiki Suderlandu z 19 września 2024 roku. Mam nadzieję, że odbędzie się szeroko dyskusja, zwłaszcza jeśli chodzi o metodę liczenia mandatów oraz rozbudowę rozdziału związanego z referendami.
Z poważaniem,
Senator Diana Marks
Cytat:
Deliland,… 20… r.
USTAWAz dnia … … r.o ordynacji wyborczej
Rozdział 1Przepisy ogólne
Art. 1. Ustawa określa:1) podstawowe informacje o wyborach;2) zasady wyborów parlamentarnych;3) zasady przeprowadzania referendów i wyborów samorządowych.
Rozdział 2Podstawowe informacje o wyborachArt. 1. Informacja o głosach jest informacją tajną.Art. 2. Za ujawnienie osobie nieuprawnionej informacji o wyborach osób głosujących grozi odpowiedzialność karna.
Art. 3. Czynne prawo wyborcze posiada każda osoba, która najpóźniej na dzień przed wyborami uzyskała obywatelstwo Republiki Suderlandu.
Art. 4. Bierne prawo wyborcze posiada każda osoba, zgodnie z Konstytucją Republiki Suderland.
Art. 5. Osoby, które nie spełniają kryterium wymienionego w art. 3 lub są prawomocnie skazane przez Sąd Republiki Suderlandu, nie mają prawa korzystać z biernego prawa wyborczego.
Art. 6. 1. Termin wyborów i referendów ustala Pierwszy Mówca.2. Jeżeli Pierwszy Mówca przebywa na urlopie lub urząd jest opróżniony, termin wyborów ustala Urząd Administracji Republiki.3. Jeżeli osoby wymienione w ust. 1 i 2 nie ustaliły terminu wyborów, Sąd Republiki ma obowiązek je przeprowadzić zgodnie z zapisami w Konstytucji.
Art. 7. Za przebieg wyborów odpowiedzialna jest Centralna Komisja Wyborcza, której przewodniczy jeden z organów wymienionych w art. 6.Art. 8. Termin zgłaszania kandydatur trwa od daty podanej w rozporządzeniu o ogłoszeniu wyborów, do terminu wskazanego w tym rozporządzeniu, lecz nie dłużej, niż do momentu rozpoczęcia wyborów.
Art. 9. Głosowania trwają nie mniej niż 24 godziny i nie więcej niż 48 godzin.
Art. 10. Miejsca na karcie do głosowania są ustalane według kolejności rejestracji komitetów wyborczych oraz kolejności kandydatów zapisanych w tychże rejestracjach.
Art. 11. Nie ma możliwości zmiany oddanego głosu tuż po zagłosowaniu.
Art. 12. 1. Centralna Komisja Wyborcza ogłasza wyniki wyborów nie później niż 96 godzin po zakończeniu wyborów;.2. Wyniki są ogłaszane w formie obwieszczenia w dziale - Centralna Komisja Wyborcza - przez osoby wskazane w art. 6.3. Jeżeli Centralna Komisja Wyborcza nie ogłosi wyników w terminie o którym mowa w ust. 1 wówczas można zaskarżyć decyzję do Sądu Republiki o stwierdzenie ważności wyborów.
Art. 14. 1. Skargi dotyczące przebiegu wyborów można wnieść do Sądu Republiki w terminie 3 dni od obwieszczenia wyników wyborów przez Centralną Komisję Wyborczą. W przypadku unieważnienia wyborów przez Sąd Republiki, muszą one zostać ponownie przeprowadzone w terminie 14 dni od momentu wydania wyroku.2. Jeżeli natomiast Centralna Komisja Wyborcza stwierdzi nieważność wyborów, to tak jak w ust. 1 można złożyć protest wyborczy.3. Jeżeli Sąd Republiki uznał Obwieszczenie Centralnej Komisji Wyborczej w formie o której mowa w ust. 2, to wybory muszą zostać ponownie przeprowadzone w terminie 14 dni od momentu wydania wyroku, ale jeżeli Sąd Republiki stwierdził, że wybory są ważne, wówczas musi zostać wydane ponownie obwieszczenie w przeciągu 96 godzin od wydania wyroku.
Art. 15. 1. Cisza wyborcza powinna być wymieniona w rozporządzeniu o którym mowa w art. 9.2. Cisza wyborcza obowiązuje, na stronie krajowej oraz na czacie państwowym Republiki Suderlandu na konferencji Discord.
Rozdział 3Zasady wyborów parlamentarnych
Art. 16. Nowe wybory zarządza jedna z osób wskazanych w art. 6, nie później niż na 10 dni przed upływem kadencji i wyznacza je na dwa dni wolne od pracy.
Art. 17. Kandydatem do sprawowania mandatu parlamentarnego w Senacie Republiki Suderlandu może zostać ten, kto:1) posiada pełne obywatelstwo Republiki Suderlandu;2) zna historię, kulturę i ustrój Republiki Suderlandu;3) cieszy się dobrą opinią;4) odznacza się należytą aktywnością i zaangażowaniem.
Art. 18. 1. W wyborach parlamentarnych kandydaci mogą zgłaszać się indywidualnie lub zbiorowo jako przedstawiciele komitetu wyborczego.
Art. 19. Kolejność kandydatów na liście wyborczej ustala Prezes lub Komitetu Wyborczego.
Art. 20. 1. Zgłaszanie komitetów wyborczych zajmuje się prezes komitetu lub osoba przez niego upoważniona.2. Kandydaci indywidualni mają obowiązek sami się zgłosić, nie ma możliwości, żeby ktoś inny ich zgłosił.
Art. 21. 1. Wyborca ma tylko jeden głos, którego oddaje na jednego z kandydatów.2. Wyborca podczas ciszy wyborczej nie może zdradzić na kogo oddał głos.
Art. 22. Rozdział mandatów jest liczony na podstawie metody D’Hondta.
Art. 23. 1. Mandat otrzymują ci kandydaci, którzy ze swojego komitetu wyborczego czy partii politycznej zdobyli najwięcej głosów.2. W przypadku takiej samej liczby głosów na kandydatów, mandat otrzymuje ten kandydat, który był wyżej zapisany na liście wyborczej.3. W przypadku takiej samej liczby głosów na kandydatów, ale z różnych komitetów, mandat otrzymuje ten kandydat, którego komitet wyborczy czy partia polityczna była zgłoszona wcześniej.
Art. 24. 1. W przypadku, gdy liczba kandydatów nie przewyższa liczby przewidzianych mandatów na daną kadencję Parlamentu, wybory nie są przeprowadzane, a mandat otrzymują wszyscy kandydaci.2. Jeśli nie ma kandydatów, wybory się nie odbywają, a następnie zostają zarządzane aż do zgłaszania się kandydatów.
Art. 25. 1. Przepis z art. 24 ust. 1 stosuje się także wobec kandydatów zgłoszonych podczas wyborów uzupełniających w trakcie danej kadencji.
Art. 26. Opróżnienie mandatu senatorskiego następuje w sytuacjach:1) zrzeknięcia się obywatelstwa;2) objęcie funkcji, która koliduje z pełnieniem urzędu senatora;3) skazania prawomocnym wyrokiem przez Sąd Republikiy;4) niezłożenia ślubowania we wskazanym terminie;5) odwołanie przez obywateli w referendum.
Art. 27. 1. Jeśli urząd senatora zostanie opróżniony, zajmuje go kolejny kandydat z listy.2. Jeżeli nie będzie kolejnych kandydatów na liście, ogłasza się wybory uzupełniające.3. Wybory zarządza jedna z osób wskazanych w art. 6. nie później niż na 10 dni po opróżnieniu urzędu.
Art. 28. 1. Zakończenie kadencji Parlamentu ma miejsce po upływie 3 miesięcy od terminu Sesji Otwarcia.2. Każda kadencja zaczyna się od terminu zwołania Sesji Otwarcia przez najstarszego pod względem długości obywatela, który jest senatorem.3. Jeśli takowa osoba jest nieobecna jest nieobecny, sesję zwołuje druga osoba pod względem stażu..
Art. 29. 1. Przed rozpoczęciem sprawowania mandatu, senatorowie składają przed Prezydentem następujące ślubowanie:""Ja, wybrany z woli Ludu na senatora uroczyście przyrzekam przestrzegać Prawa Republiki Suderlandu, nie działać na szkodę Ojczyzny, ani Narodu, bronić Jej dobrego Imienia w kraju i zagranicą oraz wszystkie swe siły wykorzystać do odbudowy dawnej świetności Republiki.” (Tak mi dopomóż Bóg)”.2. Na pierwszym posiedzeniu senatorowie wybierają ze swojego grona Pierwszego Mówcę bezwzględną większością.
Rozdział 4Zasady przeprowadzania referendów
Art. 30. 1. Przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego odbywa się we wskazanych sytuacjach, które są zapisane w Konstytucji.2. Referendum ogłasza się na 2 dni wolne od pracy.3. W referendum może wziąć udział każdy obywatel Republiki Suderlandu.4. Wynik referendum jest wiążący.
Rozdział 5Przepisy końcowe i wprowadzające
Art. 37. Ustawa wchodzi w życie tydzień po uchwaleniu Jej przez Pierwszego Mówcę.
Art. 38. Jeżeli w tym samym czasie o którym mowa w art. 37 przeprowadzane są wybory, to odbywają się one na zasadach nadal obowiązujących.
Art. 39. Moderację w Centralnej Komisji Wyborczej otrzymują wszyscy senatorowie.
Urząd Administracji Republiki, Pierwszy Mówca Senatu Republiki i Kierownik Nauki i Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego
,,Smoki wróciły''